SMART INSPIRACE KARLOVARSKÉHO KRAJE: #1 Co je Chytrý region?

29. 6. 2021

Smart je mobil, smart je televize, smart je domácnost, smart je koloběžka. Smart je vše. A tak i města a obce začínají být smart a s tím i celé regiony. Možná se vám už tento termín začíná protivit a možná se ani není čemu divit. Řada měst a obcí chce být smart už jen proto, že je to trendy. A to není zrovna ten nejchytřejší způsob, jak vytvořit chytrý region.

Každý z nás si pod slovem smart region představí pravděpodobně digitální technologie ve městech a obcích ve spojení s kvalitním připojením k internetu. Zpřístupněním pouze těchto vymožeností bychom se ale v chytrém regionu připravili o celou řadu dalších prvků, které teprve dávají chytrému regionu význam.

Jak by mohl vypadat ideální chytrý region v našich podmínkách? Obce v něm při svém rozvoji postupují koncepčně. Obec se nestane chytrou tím, že v parku umístí lavičku s wi-fi připojením a USB nabíječkou. Před umístěním této lavičky se chytrá obec zamýšlí, co může udělat pro to, aby se obyvatelům ve svém bydlišti žilo lépe. Obec je v kontaktu se svými občany a ptá se jich na jejich problémy a potřeby. Zároveň občanům vedení obce vysvětluje, proč některé záležitosti, které občané požadují, není možné nebo vhodné realizovat (např. kvůli přílišné nákladnosti řešení).

K sesbírání podnětů je zároveň možné využívat digitální technologie. Obec tak získává cenné podněty i od občanů, kteří nemají čas nebo chuť se účastnit veřejných setkání. Obec tak může například poskytnout svým občanům interaktivní mapy, kam mohou průběžně doplňovat své nápady na zlepšení. Ale o tom příště v jiném článku. Chytrá obec také intenzivně informuje občany o svých aktivitách. Ve výše uvedené mapě tak zahrnuje také postup řešení problému (včetně případného odůvodnění, proč je navržené řešení nerealizovatelné nebo návrhu na přepracování do realizovatelné podoby).

V ideálním chytrém regionu spolupracují obce nejen se sousedícími obcemi, ale napříč celým regionem. Podobné problémy řešící obec u Ostrova totiž může řešit i obec na Mariánskolázeňsku. Vhodnou inspiraci může obec ale hledat i za hranicemi svého kraje nebo naší země:

Města a obce ale spolupracují aktivně také s podnikateli, s neziskovým sektorem nebo třeba i s vysokými školami a dalšími významnými subjekty, které mohou taktéž přispívat k rozvoji obce.

V chytrém regionu se také dbá na životní prostředí. To neznamená pouze využívání alternativních zdrojů energie nebo podporu elektromobility, ale i kultivaci zeleně nebo podporování místních produktů.

V našem seriálu se budeme postupně jednotlivými tématy zabývat. Můžete se těšit na příklady z našeho kraje. A věřte, že vás obce a města našeho kraje překvapí.

Přejít na díl 2: Jste smart občan? >>

SMART INSPIRACE KARLOVARSKÉHO KRAJE: #1 Co je Chytrý region?
Všechny aktuality
Vize

Být profesionální organizací směřující k dlouhodobé prosperitě
Karlovarského kraje, přístupnou k požadavkům regionu,
odpovědnou vůči svým partnerům a otevřenou novým podnětům.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.