SMART INSPIRACE KARLOVARSKÉHO KRAJE: #6 Doprava

7. 9. 2021

Doprava je odvětví, které neustále prochází významnými změnami. Čeká nás budoucnost s autonomními vozidly, chytrými silnicemi a alternativními pohony vozidel. A do těchto změn je náš region aktivně zapojen. Do dvou let tak v našem kraji vznikne testovací polygon automobilky BMW, ve kterém se budou testovat autonomní vozy a asistenční systému na různých typech silnic.


Zdroj: BMW

Některé změny, především ve veřejné dopravě už ale můžeme sledovat nyní. V našich městech se objevují chytré zastávky, které díky komunikaci s autobusem a znalosti jeho aktuální pozice předvídají jeho přesný dojezd na zastávku. Vy tak víte, jestli má autobus zpoždění nebo přijede včas. Na zastávce navíc mohou být zveřejněny aktuální mimořádné události. Prozatím se s těmito zastávkami můžeme setkat v krajském městě, jejich výstavbu ale plánují také v Sokolově.

V krajském městě se můžete setkat také s chytrým parkováním, které vás navede na volná parkovací místa. Výhodou tohoto parkovacího systému je, že může být více parkovišť řízeno z centrálního dispečinku a také to, že město má k dispozici komplexní data o parkování. Současně si můžete při platbě parkovného koupit lístek na MHD.


Důležitým, a možná některými ne příliš oblíbeným prvkem zklidňujícím dopravu, jsou radary. Radary motivují řidiče k ohleduplnější jízdě, ale zároveň sbírají data o hustotě provozu na měřeném úseku (vč. například rozlišení nákladní a osobní dopravy). Tato data mohou obce a města nasdílet občanům například na internetových stránkách

Velká část obcí u nás začíná využívat elektromobily, které mohou být šetrnější k životnímu prostředí obce. Z národního programu Životní prostředí si tak pořídilo v předchozích letech vozidla na elektrický pohon 15 obcí našeho kraje. Často šlo o vozidla technických služeb. V roce 2022 plánuje stát spustit další vlnu dotací na rozvoj elektromobility pod programem OP TAK z Národního plánu obnovy. I nabíjení elektrovozů je již mnohem dostupnější. Kde je možné dobít své auto dohledáte na např. mapě nabíjecích stanic.

Součástí chytré dopravy jsou také mobilní aplikace, o kterých jsme psali už v jednom z minulých článků. Díky těmto aplikacím můžete v našem regionu platit jízdenky MHD, parkovné, vyhledat spojení MHD, najít nejbližší zastávku, zhlédnout strukturu linek MHD nebo zjistit aktuální polohu autobusu.


V žádném městě Karlovarského kraje ale prozatím nemůžeme využívat sdílení dopravních prostředků, které začíná být čím dál více typické pro větší města nebo turistické oblasti. Sdílení dopravních prostředků přispívá ke snižování hustoty provozu, má pozitivní vliv na kvalitu ovzduší města a v případě sdílení kol také na zdraví obyvatel. V minulosti se uvažovalo v krajském městě o sdílení jízdních kol, k realizaci pilotního projektu ale prozatím nedošlo. Sdílení dopravních prostředků využívá hojně například město Plzeň, kde je možné sdílet jízdní kola, koloběžky, ale také auta. O tom, jak může toto sdílení fungovat se dočtete více v naší Analýze chytrých řešení (kapitola 2.1).

Zaujalo vás téma? Zkoukněte také předchozí díly našeho seriálu Smart inspirace Karlovarského kraje!

Příští díl, který vyjde 21. září, bude věnovaný příkladům chytré spolupráce s ostatními obcemi, školami a dalšími subjekty.

<< Přejít na předchozí díl seriálu Přejít na další díl seriálu >>

SMART INSPIRACE KARLOVARSKÉHO KRAJE: #6 Doprava
Všechny aktuality
Vize

Být profesionální organizací směřující k dlouhodobé prosperitě
Karlovarského kraje, přístupnou k požadavkům regionu,
odpovědnou vůči svým partnerům a otevřenou novým podnětům.