SMART INSPIRACE KARLOVARSKÉHO KRAJE: #5 Smart zapojování obyvatel do aktivit

24. 8. 2021

Dalších čtrnáct dní je za námi, je úterý a máme tu další smart téma. Tentokrát se pojďme věnovat zapojování obyvatel do aktivit měst a obcí. Pro chytrý region zásadní téma, které není možné opomenout. Jak jinak zjistit, jakou mají obyvatelé představu o podobě obce, ve které žijí? Pravidelná setkání se starostou jsou základem. Ne každého ale napadne (nebo nemá dostatek času či odvahy) jít představit svůj nápad přímo vedení obce. Ale co když obec aktivně požádá své obyvatele, aby tyto nápady zaznamenali třeba do online mapy nebo průběžně zadávali podněty k nápravě či ke zlepšení svého okolí? Víte, jak nápady od obyvatel sbírají obce v našem kraji?

Poměrně snadný způsob, jak přenášet na obce naše přání, je jejich zadávání online, např.  prostřednictvím online diskusního fóra, jaké mají v Citicích. Občané se zde ptají například na plánované sekání travnatých ploch, úklid vozovky, ale také na otázky týkající se odložení různých druhů odpadů. Podmínkou přispění do diskuse je uvedení jména. Na anonymní dotazy vedení obce nereaguje. Je příjemné vidět, jak se diskusní fórum množí pozitivními příspěvky. I když jde spíše o menší podněty, zcela jistě napomáhá příjemnějšímu prostředí k životu v obci. Online zadávání podnětů k nápravě mají také Karlovy Vary nebo třeba Sokolov.

A pojďme ještě o trochu dál. Některá města totiž umožňují občanům zpracovat celé projektové záměry, které posléze mezi sebou soutěží o podporu obyvatel. V rámci takzvaného participativního rozpočtu vyčlení obec určitou část financí z rozpočtu na projekty, které jsou vymyšleny přímo občany a o úspěchu těchto návrhů také samotní občané rozhodují. Chebské Mega nápady mají za sebou již druhý úspěšný ročník. Devět projektů je již plně realizovaných. Letošní přihlášené projekty v Mariánských Lázních můžete zhlédnout také. V obou případech je již letošní ročník uzavřen, což je ideální čas na přípravu záměrů pro příští rok! Pokud máte nějaké náměty, tak sledujte internetové stránky těchto měst a ve správnou chvíli neváhejte svůj projekt přihlásit. V obou případech není nutné být přímo občanem města. Můžete tak ovlivňovat i rozvoj ve městě, ke kterému máte kladný vztah!

Aktuálně ale rozhodně můžete podávat své nápady na projekt ve městech Chodov a , kde v rámci příprav strategických plánů rozvoje sbírají zajímavé nápady. V obou městech již sesbírali desítky námětů od občanů!


Návrh nových chytrých řešení ale nemusí vznikat jen v online podobě. Inovativním způsobem získávaní představ o rozvoji obcí a měst mohou být například exkurze za příklady dobré praxe do zahraničí, komentované vycházky za zajímavými místy v Karlovarském regionu, která mají rozvojový potenciál nebo participativní setkání obcí s veřejností za přítomnosti architektů a urbanistů, která mohou v obyvatelích podnítit nové náměty na podobu obce. Všechny tyto aktivity ve spolupráci obcí, expertů a široké veřejnosti tak mohou formovat vizi veřejných prostranství, nebo mohou být podnětem právě pro chytré řešení. To je jen jedna z mnoha aktivit projektu Místa zblízka, do kterého se zapojila desítka menších obcí v našem kraji (např. Citice, Josefov, Podhradí, Šabina ale také města , Březová, Horní Slavkov, Krásno, Oloví, Rotava). Dalším inovativním způsobem zapojení obyvatel do představ o obci jsou tzv. večerní kluby – diskusní platforma za účasti zástupců obcí, široké veřejnosti a odborníků v různých oblastech, které projekt Místa zblízka pořádá už třetím rokem.


Jak se ve vaší obci zapojujete do nápadů na zlepšení svého prostředí? Sdílejte s námi vaše zkušenosti a my je předáme dalším obcím a městům.

Zaujalo vás téma? Zkoukněte také předchozí díly našeho seriálu Smart inspirace Karlovarského kraje!

Příští díl bude věnovaný chytrým řešením v oblasti dopravy.

<< Přejít na předchozí díl seriálu Přejít na další díl seriálu >>

SMART INSPIRACE KARLOVARSKÉHO KRAJE: #5 Smart zapojování obyvatel do aktivit
Všechny aktuality
Vize

Být profesionální organizací směřující k dlouhodobé prosperitě
Karlovarského kraje, přístupnou k požadavkům regionu,
odpovědnou vůči svým partnerům a otevřenou novým podnětům.