SMART INSPIRACE KARLOVARSKÉHO KRAJE: #2 Jste smart občan?

13. 7. 2021

V minulém díle seriálu jsme si řekli, co může chytrý region udělat pro vás, dnes to vezmeme z druhé strany a zaměříme se na to, čím může běžný člověk přispívat k vytvoření chytrého regionu. Přispívat k chytrému regionu můžeme ať už jsme fandové do moderních technologií nebo ne. Jak už jsme si totiž minule řekli, chytrá obec nebo město není jen o smart technologiích a aplikácích, ale také o aktivních lidech snažících se rozvíjet svou obec nebo třeba o šetrném přístupu k životnímu prostředí v našem regionu. Schválně, kolik bodů z naší škály smart občana plníte? A zvládnete nějaké další začlenit do svého života?

1.       Zapojte se do anket, které vaše obec, město nebo kraj realizuje – Asi to nejmenší, co můžete pro svou obec udělat. Zkuste zjistit, jaká dotazníková šetření realizuje vaše obec. Většinou vám vyplnění zabere jen pár minut a vedení vaší obce bude mít hned více podnětů na rozvoj, které vedení nenapadly.

2.       Podpořte místní kulturu – Další jednoduchá záležitost, která navíc v dnešní době nabývá na významu. Chcete, aby to v našem kraji žilo? Bez vaší účasti na kulturních akcích to města a obce sami neutáhnou. Zkuste se inspirovat, kam vyrazit tento víkend, třeba na webu své obce nebo třeba na webu krajské destinační agentury Živý kraj. Pořádáte nějakou akci? Dejte o tom světu vědět!

3.       Podporujte místní „akčňáky“ – Jsou ve vašem okolí schopní lidé, dobrovolníci, podnikatelé a firmy? Šiřte o nich svůj názor mezi svými známými, ať už ústně, na sociálních sítích nebo třeba v různých hodnotících aplikacích. Se spoustou z nich se můžete seznámit v podnikatelských příbezích nebo v ambasadorech na webu www.zijemeregionem.cz. Schopní lidé mohou rozvíjet místo ve kterém žijete. Podnikatelé, kterým se bude díky vašim referencím lépe dařit, mohou napomoci v našem regionu řešit nezaměstnanost, zvyšovat průměrné mzdy nebo také sponzorovat aktivity obcí a další záležitosti rozvíjející náš kraj. Buďte hrdí na vaše „akčňáky“!

4.       Nakupujte místní produkty – Další krok aktivně podporující místní podnikatele a zároveň napomáhající zlepšovat životní prostředí. Ochutnali jste už jogurt z okolní farmy, který nemusel cestovat minimálně přes celou naší zemi? Zjistěte si, co se v našem kraji vyrábí. Rozhodně to nejsou jen lázeňské oplatky. Inspirovat se můžete např. na stránkách www.regionalnipotravina.cz nebo na interaktivní mapě lokálních farem.

5.       Účastněte se aktivně diskusních fór – Zvládli jste vyplnit první dotazníky věnované rozvoji obce? Možná vám v něm něco zásadního chybělo. Co takhle to probrat v rámci nějakého diskusního fóra, kde zjistíte, jestli to vaši sousedé vidí stejně jako vy. Možná zjistíte, že stejný problém vnímají, jen je jako vás doteď nenapadlo vyjít s ním ven. Zástupci města s vámi rádi proberou možnosti jeho řešení.

6.       Zapojte se do místních a komunitních soutěží – Zamysleli jste se někdy nad tím, že soutěže realizované nebo zprostředkované vaším krajem, městem nebo obcí mohou napomoci rozvoji? Tak třeba soutěž Kolonádní pohárek rozvíjí kreativitu žáků, kteří možná právě i díky této soutěži u nás objeví atraktivní pracovní příležitost. Zároveň soutěž podporuje tradiční průmyslové odvětví našeho kraje. Soutěže mohou také napomoci zkrášlovat například vnitroblok, ve kterém bydlíte. Ale o tom zase někdy příště.

7.       Zamyslete se nad způsobem své dopravy – Přestali jste během koronakrize jezdit do práce v MHD a začali jezdit autem? Co zkusit kolo nebo třeba chodit pěšky? Svou pravidelnou pohybovou aktivitu zvládnete už ráno a odpoledne budete mít čas na relax. Navíc můžete ušetřit nemalé prostředky věnované palivu a technické údržbě auta. Máte to daleko? Určitě můžete nahradit jiné cesty, které byste jeli autem. Ať už jde o cestu na nákup, za kamarády nebo rodinou. Díky moderním technologiím navíc můžete třeba městu ukázat, kudy se vám jezdí na kole dobře a kudy ne. Dobrou příležitostí je třeba akce Do práce na kole.

8.       Zamýšlejte se nad problémy s odpady – Množství odpadů obce a města finančně vyčerpává. Navyšování poplatků není řešením. Třídění odpadu pomáhá, ale samo o sobě nestačí. Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik musí vaše obec ročně nakládat financí za odpady? A jak můžete pomoci tomu, aby měla vaše obec více financí třeba na revitalizaci zanedbaného parku? Velká část odpadů přitom vůbec nemusí vznikat. Často jde o jednorázové obaly. Ty je možné nahradit opakovatelnými sáčky, zapůjčit si zálohované kelímky na pořádání kulturních akcí... V našem regionu se také začínají rozšiřovat takzvané bezobalové obchody, kde si můžete třeba odsypat přesně takové množství pracího prášku nebo těstovin, které potřebujete. Jako obal můžete použít například starou PET lahev nebo skleněný obal od kávy. Pokud nemáte obal při sobě, rádi vám jej v obchodě věnují.

9.       Využívejte aplikace vaší obce nebo města – V našem regionu již města a obce využívají celou řadu aplikací, které nám pomáhají zlepšovat život a obci nebo městu pomáhají řešit problémy. Rádi vám je představíme v dalších článcích.

Napadají vás další způsoby, jak byste udělali náš region chytřejší? Sdílejte s námi.

<< Přejít na předchozí díl seriálu Přejít na další díl seriálu >>

SMART INSPIRACE KARLOVARSKÉHO KRAJE: #2 Jste smart občan?
Všechny aktuality
Vize

Být profesionální organizací směřující k dlouhodobé prosperitě
Karlovarského kraje, přístupnou k požadavkům regionu,
odpovědnou vůči svým partnerům a otevřenou novým podnětům.