Otevřená data se připravují i v Karlovarském kraji!

15. 3. 2023

V rámci projektu Smart Akcelerátor 3 připravujeme mimo jiné i otevírání dat Karlovarského kraje! Co si pod tím představit?  

Ve spolupráci s Karlovarským krajem a místními obcemi chceme vyvinout lokální katalog otevřených dat, který bude jednoduše přístupný všem z řad odborné i laické veřejnosti, ať už půjde o občany Karlovarského kraje, úředníky, politiky, studenty, novináře nebo vývojáře aplikací. Data budou ve strojově čitelném formátu dostupná bez jakýchkoliv technických překážek, takže využít je bude moci opravdu každý, a to v různých formátech buď přímo z lokálního (případně národního) katalogu otevřených dat nebo pomocí tzv. API (Application Programming Interface).  

K čemu je otevírání dat dobré?  

Pro obyvatele budou otevřená data znamenat snazší vyhledávání informací týkajících se kraje. Vývojáři mobilních i webových aplikací na jejich základě mohou připravovat aplikace vedoucí ke zlepšení života místním i turistům nebo vizualizovat surová data pro lepší orientaci. Novinářům data poslouží k datové žurnalistice, politikům k vlastnímu rozhodování o dalších krocích v rozvoji kraje a úředníkům otevřením dat odpadne poskytování některých dat případným zájemcům, např. studentům, kteří je potřebují ke svým závěrečným pracím. Celkově se tak zefektivní sdílení dat veřejné správy.  

Výhod, které otevřená data přinášejí, je hodně a záleží na nás, jak tyto výhody budeme v budoucnosti aktivně využívat. Jaká data by neměla v lokálním katalogu otevřených dat chybět? Máte nápad na aplikaci, která by některá z krajských dat mohla využívat? Dejte nám vědět! ?  

Kontaktní osoba: Věra Marková, vera.markova@karp-kv.cz.

Otevřená data se připravují i v Karlovarském kraji!
Všechny aktuality
Vize

Být profesionální organizací směřující k dlouhodobé prosperitě
Karlovarského kraje, přístupnou k požadavkům regionu,
odpovědnou vůči svým partnerům a otevřenou novým podnětům.