Ohlédnutí za Konferencí Inovace 30.5.2024

4. 6. 2024

Nabitý program, hojná účast a profesionální, ale přátelská atmosféra. Tak by se dala shrnout Konference Inovace na golfu v Sokolově, která se uskutečnila ve čtvrtek 30.5.2024. Návštěvníci si odnesli spoustu nových poznatků, vyměnili si zkušenosti z oblasti inovačních procesů, automatizace, virtuální reality, open dat či designového myšlení.  

Ředitel pořádající Karlovarské agentury rozvoje podnikání (KARP) Vlastimil Veselý představil realizované a připravované aktivity a projekty KARPu, aktuálně řešená témata včetně strategického projektu Karlovarské inovační centrum (KIC) připraveného pro financování z Operačního programu Spravedlivá transformace.

Kromě zástupců KARPu přivítali účastníky konference také hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek a radní pro oblast regionálního rozvoje Patrik Pizinger, kteří zdůraznili, jak jsou právě inovace důležitou součástí rozvoje a budoucnosti našeho regionu.

Dopolední program byl věnován prezentacím odborníků jak z veřejného, tak z podnikatelského sektoru. Jako první se o praktickém využití virtuální reality ve firmách a školách rozpovídal Marek Bárdy z XR Institute a Marek Bureš z KARPu, který kromě projektu VR Profilab představil také digitální inovační hub. Miroslav Pešek z firmy Fronius vystoupil s prezentací o inovativním způsobu, jak vzdělávat začínající svářeče pomocí simulátoru Fronius Welducation. Ondřej Hrbek z firmy SKF posluchačům přiblížil optimalizaci a automatizaci výrobních procesů v chodovském závodu společnosti SKF. Tým analytiků z KARPu podrobně představil Dataportál Karlovarského kraje a otevřená data, která z pohledu Digitální a inovační agentury doplnila také Lenka Kováčová. S velice zajímavou přednáškou o instalaci v ČR prvního plně automatizovaného robotického skladu na konferenci dorazila Ludmila Debnárová z Nemocniční lékárny Sokolov.

Po bohatém cofeebreaku se program nesl v duchu dotačních příležitostí, zkušeností a výzev v oblasti inovací. Vystoupila například Jarmila Chvojanová z CzechInvestu, Milly Kuželková z TA ČR, Tomáš Picka z API či Hana Jambrichová z BIOEAST HUB. Jako poslední se v dopoledním bloku ujala slova Radka Murasová z INION se zajímavou výzvou podpory podnikání u studentů #startupkarlovarsko, která může být příležitostí pro nastartování podnikání a získání finanční podpory ze Startovacích voucherů.

Odpolední sekce po vyhlášení výherců pozornostního kvízu a po společném obědě byla věnována 3 různým workshopům. Na workshopu k virtuální realitě si účastníci mohli vyzkoušet virtuálně svařovat díky Fronius Welducation simulátoru, v bezpečí 3D brýlí experimentovat v chemické laboratoři, absolvovat část kurzu první pomoci opět v prostředí virtuální reality, ale přesto prakticky a zážitkově, nebo strávit průřezově 1 den v jedné z TOP 20 profesí Karlovarského kraje díky VR Profilab.

Na workshopu zaměřeném na inovační proces od nápadu až po byznys vedeném Janem Hrabánkem byl určen především zástupcům výrobních firem, kteří si ujasnili priority a postup při uvádění nových a inovovaných výrobků na trh. Prezentaci pana Hrabánka následovala velice živá diskuze a výměna zkušeností přímo z praxe.

Třetí workshop pod taktovkou pana Jiřího Hanka se týkal designového a kreativního myšlení. Metoda designového myšlení je dnes stále více využívána v byznys prostředí nebo při vývoji nových produktů a služeb, je ovšem možné ji aplikovat také ve veřejném sektoru, a proto si ji mohli vyzkoušet také účastníci tohoto workshopu.

Děkujeme všem řečníkům i účastníkům a těšíme se na další inovativní výzvy a příležitosti, které budoucnost do našeho regionu přinese.

Záštitu nad akcí Konference Inovace udělili hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek a starosta města Sokolov Petr Kubis.

Ohlédnutí za Konferencí Inovace 30.5.2024
Všechny aktuality
Vize

Být profesionální organizací směřující k dlouhodobé prosperitě
Karlovarského kraje, přístupnou k požadavkům regionu,
odpovědnou vůči svým partnerům a otevřenou novým podnětům.